SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL OLMALIDIR? 

Sosyal medya hem markalar hem de tüketiciler için oldukça önemli bir mecradır. Dijital pazarlama araçlarından en çok kullanılan araç olan sosyal medya yönetimi kolay gözükse de markalar için zordur. Çünkü markalar ve reklamcılar için sosyal medya bir reklam mecrasıdır ve bir uzman tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Peki, sosyal medya yönetimi nasıl olmalıdır? İşte cevapları…

 

Kısa ve Net İçerikler 

Sosyal medya görselleri ve paylaşımlarında bulunan metinlerin oldukça kısa ve net olması gerekmektedir. Markanın vaadini, tüketiciye sunduğu faydayı ve tüketicinin sorununa bulduğu çözümü en net şekilde vererek tüketicilerin ikna edilmesi ve etkilenmesi gerekmektedir. Twitter kelime sayısını sınırlı tutarken diğer platformlarda herhangi bir sınırlama getirmemektedir. Fakat sınırlama olmadığı için metinleri olabildiğince uzun tutmaya gerek yoktur. Özellikle Facebook sponsorlu reklamların metinlerin uzunluğuna çok dikkat etmektedir. Sponsorlu reklamlarda çok az metin yazılma hakkınız vardır.

Geri Dönüşleri Raporlamak İçin Link

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan içeriklere link yerleştirmek hedef kitlenizin firmanız ile ne kadar ilgilendiğini görmenize yardımcı olacaktır. Sosyal medya platformları oluşturduğunu içerikler de size rahatça link ekleyebileceğiniz bir ortam sunar. Böylelikle sosyal medyada etkilediğiniz müşterilerinizi web sitenize yönlendirmiş olursunuz.

Hashtag Kullanımı

Hashtag’ler sosyal medya da kitlelere erişimi ve paylaşımlara etkileşimi arttırmak için kullanılan en etkili yollardan biridir. Doğru hashtag kullanımı ile içeriklerinize daha fazla kişilerin ulaşmasını sağlayabilir ve bu doğrultuda hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Fakat markalar hashtag seçimi yaparken çok dikkatli olmalıdır. Marka ve ürün ile bağlantısı olmayan hastagler ile hem doğru hedef kitleye ulaşamazsınız hem de marka imajınızı zedelemiş olursunuz.

Sosyal Medya Dili

Sosyal medya da kullanacağınız dil ve üslup birbiri ile tutarlı olmalıdır. Hedef kitlenize her içerikte farklı bir dil ile seslenmemelisiniz. Tüm içeriklerinizin dili, ses tonu ve üslubu aynı düzeyde olmalıdır.

Paylaşım Süresi

Markanız adına yaptığınız paylaşımların çok sayıda kişiye ulaşması için doğru zaman dilimlerinde paylaşım yapılması gerekmektedir. Sosyal medya platformları için en doğru paylaşım zamanları aşağıdaki şekildedir:

Facebook için; 09:00 ile 19:00 arası

Twitter için; 12.00-18.00 arası

Linkedin; 07:00-08:00, 17:00-18:00 arası

 

 

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Steve Jobs – CEO, Apple