Web Sitenizin Seo Uyumlu Olması İçin Neler Gerekli ?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO arama motorlarında web sitelerinin ön sıralara çıkması için kullanılan bir tekniktir. Web sitelerinin SEO uyumlu olması web siteleri arama sonuçlarında ön sıralara yerleşerek daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı sunar. Web sitelerinin SEO uyumlu olması için bazı kriterler gereklidir. Google gibi arama motorlarının SEO için pek çok kriteri vardır. Peki, bu kriterler nelerdir?

Google’ın Beklentisi İç SEO Kriterleri

Web sitesi tasarlanırken ve yayına hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta iç SEO diye isimlendirilen site içi optimizasyonudur. Web sayfalarının site içi optimizasyonuna uygun bir biçimde tasarlanması ve bu sayfaların bir mantık çerçevesinde birbirine bağlanması gerekmektedir.

İç SEO’da Dikkat Edilmesi Gereken Kriterleri

Google’ın web sitelerinden istediği SEO kriterleri aslında 200’den fazladır. Ancak listeyi çok karmaşık bir hale getirmeden oluşturmak gereklidir. Bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

    • Web sitenizin URL bağlantısında web siteniz ile ilgili anahtar kelime mutlaka olmalıdır. Anahtar kelimeler SEO için en önemli kriterlerdendir. Bu nedenle firmanız ya da web siteniz ile ilgili yanlış anahtar kelimeler kullanırsanız doğru hedef kitleye ulaşmanız mümkün olmayacaktır.
    • Web sitelerin Title olarak adlandırılan başlık kısmı içinde uygun anahtar kelimeler kullanmanız gereklidir.
    • Description olarak isimlendirilen açıklama alanı anahtar kelimelerin kullanılması gereken bir diğer alandır. Bu alanda uygun anahtar kelimelerin doğru bir şekilde kullanılması web sitenizi arama sonuçlarında en üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.
    • Web sitenizde yer alan anahtar kelimeler kısmına da web siteniz için en uygun anahtar kelimeleri girerek web sitenizi arama motorlarında en üst sıralara çıkabilirsiniz.
    • Web sitenizde bulunan alt etiketlerini de mutlaka kullanmanız gerekmektedir.
Bu kriterlere ek olarak web sitenizin hızı, yüklediğiniz fotoğrafların ve dosyaların sıkıştırılması olması da en mühim konulardandır.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO fazlasıyla uzmanlık gerektiren bir konudur. Site dışı SEO çalışmalarının alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kaliteli bir site dışı SEO hizmeti almak istiyorsanız mutlaka iyi bir araştırma yapmalısınız ve uzman kişiler ile çalışmalısınız.

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Steve Jobs – CEO, Apple