Web Siteleri Neden Önemlidir?

Günümüzün en etkili paylaşım ve iletişim aracı olan internet, insanların dünyaya açılan penceresi niteliğindedir. İnternetin insanlar tarafından bu bakış açısı ile kullanılması kişiler, markalar ve işletmeler tarafından göz ardı edilmemesi gereken bir gerçekliktir. Zira her an internet aracılığı ile etkileşim halinde olan insanı etkilemenin en iyi yöntemi dijital pazarlama ve tanıtımdır. İnternet ortamında kişiler, markalar ve işletmeler için tanıtım dendiğinde ise akla ilk gelen araç web siteleridir.

 

Web siteleri kişi, marka ve işletmelerin dünyaya açılan kapısı olarak değerlendirilir. Kendiniz, markanız veya işletmenizin web sitesini ziyaret eden kullanıcılar ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi elde etme imkânı yakalamaktadır. Kişilerin sizin veya markanız hakkında ilk izlenimi web sitesi sayesinde olacağından web sitesinin oldukça güncel ve kaliteli bir şekilde oluşturulması hayati önem taşır. Kaliteli ve güçlü bir görünümün yanında siteyi ziyaret eden kullanıcılara güvenilir olduğunuzu hissettirmeniz hem işletmeniz ve markanızın geleceği hem de web sitenizin etkili olması açısından oldukça önemlidir. Web sitenizin insanlar üzerindeki etkisinin yanında reklam ve tanıtım giderlerinizi düşürmesi de ekonomik istikrarınızı olumlu yönde etkiler. Broşür ve katalog gibi unsurların da dijitalleşmesini sağlayan web siteleri kâğıt israfının da önüne geçmiş olur. Peki, kişiler, markalar ve işletmeler için böylesine önemli olan web siteleri nasıl olmalıdır? Buyurun inceleyelim…

Web Siteleri Nasıl Olmalıdır?

Bir web sitesinin kullanıcıları etkileyebilmesi kişiler, markalar ve işletmeler için oldukça önemlidir. Bu önemin farkında olan kişiler web sitelerinin hem tasarımına hem de alt yapısına oldukça önem vermektedir. İdeal bir web sitesinin özellikleri şu şekildedir;

  • Web sitenize erişim sağlamaya çalışan kullanıcıyı etkileyecek ilk unsur akılda kalıcı ve çarpıcı bir alan adı seçmeniz olacaktır.

  • Web sitenizin yüklenme hızı oldukça önemlidir. Kullanıcılar tarafından oldukça önemsenen bu husus kullanıcıların sitenizde gezinme süresini arttırır.

  • Mesajı net bir şekilde veren web siteleri karmaşadan uzak ve sade olmalıdır. Burada sadelik sıradanlık olarak algılanmamalıdır.

  • Web sitesindeki menüler oldukça az ve kullanıcıların kafasını karıştırmayacak şekilde düzenlenmelidir. Kullanıcı aradığı başlığı menülerin etkili olması sayesinde hemen bulabilmelidir.

  • Siteye eklenecek arama butonu ile kullanıcıların arayıp da bulamadığı sayfalara ulaşım kolaylaştırılmalıdır.

 

 

 

 

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Steve Jobs – CEO, Apple