SEO Uyumlu Makale Nedir? 

İnternetin insanlar üzerindeki etkisi arttıkça dijital ortamda kullanılan pazarlama yöntemleri de çeşitlenmekte ve artmaktadır. Bir pazarlama yöntemi olarak düşünebileceğimiz SEO da bu kapsamda değerlendirilmektedir. SEO, temelde anahtar kelimelerin sık ve doğru kullanımı sayesinde web sayfalarının arama motorlarında olabildiğince üstte gözükmesini sağlar. Doğal olmasından dolayı SEO web sayfaları tarafından çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. SEO’nun kullanım şekli ise genelde makale ve blog yazıları yoluyla olmaktadır. Peki, SEO uyumlu makale nedir ve nasıl yazılır?

 

SEO uyumlu makale anahtar kelimelerin doğru şekilde ve oranda kullanıldığı hedef kitleyi siteye çekmeyi amaçlayan ve site trafiğini arttırmayı amaçlayan yazılardır. Bu yazılar genelde web sayfasının pazarlamasını yaptığı ürün/ürünlerle ilgilidir. Özellikle Google’da oldukça önemli olan SEO uyumlu makalelerin yaklaşık 200 adet değerlendirme kriteri olduğu ve bu kriterlere uyum oranının site trafiğinizi oldukça etkilediği söylenmektedir. Peki, bu kadar önemli olan SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Buyurun inceleyelim…

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Sitenizdeki organik trafiği arttırmak istiyorsanız SEO uyumlu makalenizin sahip olması gereken birkaç önemli detay vardır. Bu detaylar SEO uyumlu makale yazılırken dikkat edilmesi gereken en önemli huşulardır. İşte o detaylar:

  • SEO uyumlu makale için atılacak ilk adım anahtar kelime analizinin yapılmasıdır. Makalenin içereceği anahtar kelimelerin doğru seçimi makalenizin etkisini de arttıracaktır. Bu nedenle farklı uygulamalar kullanarak anahtar kelimenin hangi tarihlerde ne kadar sıklıkla aratıldığını öğrenmeniz mümkündür.

  • Anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde belirledikten sonra yapmanız gereken anahtar kelimelerinizle bağlantılı olan çarpıcı bir makale başlığı ve meta açıklaması seçmek olacaktır. SEO uyumlu bir başlık genel olarak 50-70 karakter içerir. Meta açıklamasının en az başlık kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

  • SEO uyumu için makalenizin URL’si, makalenize eklediğiniz resimlerin tagları, eski yazılarınıza link vermeniz önemli olan diğer hususlardır.

  • Makaleniz için en önemli özellik sadece anahtar kelimenin doğru seçimi değildir. Makalenizin özgün ve kaliteli olması anahtar kelimelerin seçimi kadar önemli bir konudur. Bu nedenle makalenizin alıntılarla dolu ve anlatım yönünden eksik olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

 

 

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Steve Jobs – CEO, Apple