SEO Nedir? SEO Nasıl Olmalıdır?

İnternetin hayatımıza girmesi hayat standartlarımızı geliştirmekle kalmamış yeni yeni kavramların da hayatımıza girmesini sağlamıştır. Bu kavramlardan biri de arama motorlarıdır. Özellikle 1990lı yıllarda internetin her eve girmeye başlamasıyla arama motorları internet ortamında aranan bilgiye daha kolay erişim sağlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içinde arama motorlarının gelişimi web sitesi ve blog sahiplerini arama motorlarını etkin şekilde kullanmaya sevk etmiştir. Bu anlayışa bugün çok sıkça duyduğumuz SEO ortaya çıkmıştır.

 

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (SEO) ya da Türkçe ifade edereksek Arama Motoru Optimizasyonu internet âleminde bir sayfanın arama sonuçlarından en üstte çıkmasını sağlamak için gerçekleştirilen işlemlerin tümüdür. Google gibi sıkça kullanılan arama motorlarında en üst sıralarda yer almak için ise SEO, uzman kişilerce yapılmalıdır. Zira kaliteli içerik tek başına yeterli olmaz. Arama motoru botları sitenizi tararken bazen bilinçli bazen bilinçsiz önemli noktaları atlayabilmektedir. Benzer şekilde rakipleriniz de bilinçli manipülasyonlar yapabilmektedir. Bu nedenle tek başında kaliteli içerik SEO için yeterli değildir. Peki, kaliteli içeriğin yanında ne yapmak gerekli? SEO nasıl yapılmalıdır? Buyurun inceleyelim...

SEO Nasıl Yapılmalıdır?

Google vb. arama motorlarında yapılan aramalarda en üstte çıkmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Adwords gibi uygulamalarla en üstte yer almak mümkündür. Ancak arama motoru kullanıcılarının sadece %5’inde denk gelen bir kitlenin adwords reklamlarını kullanıyor olması doğallık problemini ortaya çıkarır. Bu noktada en iyi çözüm ise SEO’dur. SEO doğal olması sebebiyle kullanıcılar tarafından web sayfanızın sıklıkla kullanılmasını sağlar. Peki, SEO ile sayfanız nasıl en üstlerde yer alır? İşte ipuçları…

 • Arama motoru botlarının göz ardı edemeyeceği şekilde web sayfasını düzenlemek,

 • Web sayfasının yüklenme hızını olabildiğince yükseltmek,

 • Web sitesinin mobil uyumlu ve oldukça işlevsel olmasını sağlamak,

 • Botların sitede gezinmesini engelleyecek şifreleme gibi uygulamalardan kaçınmak,

 • Web sayfasında yönlendirmeden kaynaklı hataları ortadan kaldırmak,

 • Kullanıcıların dikkatini cezbeden kaliteli içerikler oluşturmak,

 • En çok aratılan konularda içerikler hazırlamak,

 • Kullanıcıları ilk bakışta etkileyecek olan başlıkları çok iyi seçmek,

 • Sitenize backlink alırken backlink aldığınız sitenin güvenilir olduğundan emin olmak,

 • Doğal olmayan backlinklerden kaçınmak,

 • Kullanıcıların sitede zaman geçirdikçe daha da keyif almasını sağlayan arayüzler ve tasarımlar oluşturmak.

Çağımızın en büyük pazarlama aracı olan intenet ve dolayısı ile arama motorlarında en üstte yer almak bir kişi/kurum/işletme için hayati önemdedir. Bu anlayışla SEO’ya önem veren ve SEO’yu doğal ve etkili yöntemlerle uygulayan kişi/kurum/işletmeler aramalarda her zaman en üstlerde yer alacaktır.

 

 

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Steve Jobs – CEO, Apple