E-Ticaret’te SEO’nun Önemi Nedir?

 E-ticaret ve SEO kavramları internetin gelişmesi ile hayatımıza girmiş ve günün her anında duyabildiğimiz kavramlar olarak hayatımıza yerleşmiştir. Oturduğunuz yerden alış veriş imkânı sunan e-ticaret sayesinde mağaza mağaza gezmeye ihtiyaç duymadan bir tıkla istediğiniz ürüne ulaşma ve ürünü inceleme imkânı buluyorsunuz. SEO ile de aradığınız ürünü daha kısa sürede bulma fırsatı yakalıyorsunuz. Bu açıdan E-ticaret ve SEO bir elmanın iki yarısı gibi birbirinden bağımsız düşünülmemesi gereken iki kavramdır. Ticari işletmelerin en büyük pazarlama aracı olan internetin etkin kullanılması amacıyla ortaya çıkan bu iki kavram sadece siz kullanıcılara değil işletmelere de büyük kolaylık sağlamaktadır. Hedef kitleye ulaşmada çok önemli araçlar olan bu iki unsur satışların zirveye çıkmasını da sağlamaktadır. Mal veya hizmet satıyorsanız ve bunu internet aracılığıyla pazarlamak niyetindeyseniz SEO hemen başvurmanız gereken bir uygulamadır. SEO’nun neden önemli olduğunun farkına varamayan bazı e-ticaret siteleri SEO’yu kullanmayarak büyük bir kayıp yaşar. Peki, SEO neden önemlidir? Buyurun birlikte inceleyelim…

 

  • E-ticaret sitenizin popülerliği oldukça önemlidir. Daha fazla trafik almak isteyen siteler popüler olmak ister. Bu nedenle etkili SEO’ya başvurarak arama motorlarının popüler sitesi haline gelebilirsiniz.
  • Popülerlik sadece site trafiğinizi arttırmakla kalmaz. Her zaman en üstte çıkan bir e-ticaret sitesi SEO sayesinde marka bilinirliğini arttırır. Marka bilinirliği artan e-ticaret sitesi kar oranını da arttırır.

  • SEO ile bilinirliği artan e-ticaret sitesi daha fazla kişiye ulaşmak için ekstra reklam yapma gibi uygulamalardan kurtulma şansı yakalar. Doğru bir SEO uygulaması sayesinde kendiliğinden büyüyen bir e-ticaret sitesine sahip olmuş olursunuz.

  • SEO ile en üstte yer almaya başlayan e-ticaret siteniz büyümeye devam ettikçe reklam veren bir siteden reklam alan bir konuma geçiş yapar. Bu sayede reklam giderlerinizi kısarken reklam alarak gelirlerinizi arttırırsınız. Kısacası SEO ile tam bir win-win durumu ortaya çıkar.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin zorluğu ve internetin ortaya çıkardığı rekabet ortamında işletmelerin en fazla kara ulaşmaları doğru pazarlama stratejileri ile mümkündür. E-ticaret ve SEO uzman kişilerce kullanıldığında bir işletmeyi en büyüklerden biri yapacak kadar potansiyeli fazla olan iki olgudur. Bu nedenle büyümeyi hedefleyen işletmelerin teknolojinin gerçeklerini yadsımadan uzmanlar eşliğinde bu pazarlama yöntemlerini kullanmaları oldukça gereklidir.

 

 

Tasarım sadece nasıl göründüğü ya da nasıl hissettirdiği ile ilgili bir şey değildir. Tasarım nasıl çalıştığı ile ilgilidir.

Steve Jobs – CEO, Apple